Ozónová díra
02.10.2022
Víte, co je to ozónová vrstva? Nad námi, na nebi, nad vzduchem, který dýcháme, je vrstva plynu, kterému se říká ozón.
- Ten zabraňuje tomu, aby se na naší kůži dostaly sluneční paprsky, které jí škodí a naopak k nám pouští paprsky, které nám prospívají.
- Bohužel se ale děje, že některé plyny, které my lidé vyrábíme, ozónovou vrstvu poškozují. Nazývají se freony. Tyto plyny pak stoupají nahoru na povrch atmosféry, kde je ozonová vrstva a ozón ´´sežerou´´ tak, jako slimáci maminčin salát na zahrádce.
- Používání látek, které k poškozování ozónové vrstvy přispívají bylo naštěstí omezeno. Pomohlo to ochránit lidské zdraví i životní prostředí. V chladicí technice se již nepoužívá tolik agresivní látky a freony ve sprejích nahradil dusík. Ozónovou vrstvu ale v dnešní době ničí i rostoucí letecká doprava.
- Dobrá zpráva je, že dle všech dostupných informaci se ozónová díra nejspíš postupně zaceluje.
Ještě v roce 2000 se velikost ozonové díry nad Antarktidou odhadovala na 28 milionů čtverečních kilometrů, v roce 2015 se zmenšila o celou sedminu. Vliv na zmenšování a celkové zacelování díry mají nižší hodnoty atmosférického chloru, který k rozkladu ozónu přispívá. Tímto tempem by se měla ozónová díra nad jižním pólem zacelit někdy okolo roku 2060.
Foto: Kolovratské myšky, Pixabay